Działalność Nierejestrowana
Co to jest działalność nierejestrowana?
Działalność nierejestrowana jest formą drobnej działalności zarobkowej, prowadzonej przez osoby fizyczne bez konieczności rejestrowania firmy. Takiej działalności nie musisz rejestrować w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) ani nigdzie zgłaszać.
Warunki jakie trzeba spełnić aby móc prowadzić działalność nierejestrowaną?
- Działalność musi być wykonywana osobiście przez Ciebie. Nie możesz prowadzić takiej działalności ze wspólnikiem
- Działalność nierejestrowana jest dozwolona dla osób, które w ostatnim czasie nie prowadziły działalności gospodarczej (czyli nie miały firmy). Osoby które prowadziły wcześniej działalność gospodarczą mogą rozpocząć działalność nierejestrowaną po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatecznego zawieszenia lub zakończenia.
- To co chcesz robić w ramach działalności nierejestrowanej, nie może wymagać licencji, koncesji, ani pozwoleń. Inaczej mówiąc, nie możesz prowadzić działalności reglamentowanej.
W związku z tym działalności nierejestrowanej nie można prowadzić dla usług m. in.:
- ochrony osób lub mienia
- sprzedaży alkoholu
- prowadzenia apteki
- prowadzenia biura rachunkowego
- organizacji imprez turystycznych
- usług detektywistycznych
- zbierania odpadów
Szczegółową listę znajdziesz tutaj.
Miesięczny limit przychodu należnego nie może przekroczyć 75% minimalnego wynagrodzenia – od 01.07.2024 roku jest to kwota 3.225,00 zł.
Po przekroczeniu limitu masz 7 dni na rejestrację działalności gospodarczej.
Osoby posiadające status bezrobotnego mogą prowadzić działalność nierejestrowaną, ale tylko w przypadku, gdy ich działalność opiera się wyłącznie na umowach sprzedaży. W przeciwnym razie, zawierając umowy cywilnoprawne, mogą stracić status bezrobotnego
Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna
Działalność nierejestrowana musi być prowadzona zgodnie z przepisami o VAT, co oznacza, ze trzeba też stosować przepisy dotyczące kas fiskalnych. Warto jednak pamiętać, że w przypadku działalności nierejestrowanej wartość sprzedaży jest ograniczona limitem przychodów, a więc niska. W związku z tym można skorzystać ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ustawy o VAT.
Są jednak obszary, które niezależnie od wysokości przychodów wymagają stosowania kasy fiskalnej. Jeśli więc w ramach działalności nierejestrowanej zdecydujemy się np. na świadczenie usług takich jak np.:
– naprawa pojazdów silnikowych;
– naprawy wulkanizacyjne;
– usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
to trzeba będzie wystąpić o nadanie numeru NIP. Osoba, która zdecyduje się na działalność nierejestrowaną w tych obszarach, będzie musiała mieć kasę fiskalną i wydawać paragony.
Musimy też posiadać kasę fiskalną, gdy sprzedajemy lub świadczymy usługi klientom indywidualnym i rolnikom ryczałtowym.